Családállítás megoldásorientáltan

A családállítás során az emberek kapcsolatrendszerét, belső működését, rejtett háttérfolyamatait, dinamikáit, alapvető működési mintáit modellezzük le. A modellezés során kialakult kép rámutat az elakadások oki hátterére. A módszer segítségével a rejtett összefüggések látható módon a felszínre kerülnek, ezáltal tudatosulnak.

Sokféle irányzat és iskola működik ma Magyarországon. Hozzám a Rendszerakadémia által képviselt magas szintű szakmaiság és megoldásorientált nézőpont állt a legközelebb. Családállítói képesítésem is itt szereztem. Oktatóim Féderer Ágnes, Csurgó Sándor és Szabó Szilvia voltak. Szakmai ismereteim a képzés elvégzése után is folyamatosan bővítem a kiegészítő tanfolyamok, kiscsoportos továbbképző foglalkozások, hospitálások során.

A megoldásorientált szemlélet nem elégszik meg azzal, hogy feltárja a probléma okát, hanem megmutatja, mit kell csinálnom, hogy úgy éljek ahogy szeretnék. Nem a miértekre koncentrál, hanem az állítás során arra fókuszál, mit szeretne a kliens elérni, mi a vágyott célja. A megoldáshoz szükséges rendszerelemeket keressük meg és indítjuk el a klienst olyan irányba, ahol jobban érzheti magát vagy megtalálja azt a megoldást, amit keresett. Nem a múlt feltárása a lényeg, hanem a múltban történtekre adott válaszreakciókat kell megtalálnia az állításvezetőnek, majd oldani azokat. Az állításban megmutatjuk, hogy mi van a jelenben - ezzel a kliens felismeri a helyzetét, ami egy fontos lépés a változáshoz-, majd a megoldás érdekében rendet teszünk - megnézzük mire van lehetőség, merre lehet továbblépni- és ha szükséges oldómondatokat használunk. A változást az állítás csak elindítja, a sikeressége azon múlik mit kezd a kliens az állításon látottakkal. A döntést minden esetben neki kell meghoznia ahhoz, hogy változást tudjon elérni a saját életében.

Egyéni családállítás

Eredményességét tekintve nincs különbség a csoportos- és az egyéni családállítás között. Az egyéni ülésen csak Te, mint kliens és én, mint állításvezető vagyunk jelen.

A kezdeti beszélgetés alatt pontosan meghatározzuk, milyen témával érkeztél, mit szeretnél elérni, mi a megbízás amire az állítást végezzük.

A rendszerelemeket papírlapokkal helyettesítjük. Mindig fedetten dolgozunk, vagyis az állítás elején te nem fogod tudni melyik papírlap mit takar. Erre azért van szükség, hogy ne viszonyulj tudatosan a kiválasztott rendszerelemekhez. A papírlapok helyére te fogsz beállni, te magad érzékeled az összes szereplőt.

Ezt a formát akkor ajánlom,

  • ha nem szeretsz idegenek előtt megnyilvánulni.

  • olyan témád van, amit nem szívesen osztanál meg másokkal.

  • szeretnél te magad benne lenni az állításban és megtapasztalni a képviseleti érzeteket.

  • szoros időbeosztásod van és nem tudsz 6-7 órát a csoportra szánni.

  • fontos, viszonylag gyors segítségre van szükséged, nem tudod megvárni a csoportos időpontot.

Az egyéni állítás másfél órát vesz igénybe. Személyes jelenléttel vagy online formában is ugyanolyan hatékonyan működik.

Csoportos családállítás

A csoportos állításra jöhetsz saját témával, vagy téma nélküli segítőként is részt vehetsz a foglalkozásokon. Teljes biztonságot, nyugodt, megtartó légkört biztosítok számodra.

A csoportos családállítás során a rendszerelemeket a csoport tagjai jelenítik meg. Itt nem csak a saját témáddal, hanem a csoport tagjainak témájával is találkozol. Képviselőként mások állítása is hathat rád. Érdekes megfigyelni, hogy a képviseletek mennyire összhangban vannak a saját elakadásaiddal, folyamataiddal, de sokszor előfordul hogy egy rejtett probléma kerül így felszínre. Ez az alkalom általában 6-8 óra elfoglaltságot vesz igénybe. Egy állítás témától függően másfél óra hosszú, az állítások között igény szerint tartunk rövidebb- hosszabb szünetet. A csoportdinamika és a viszonosság elve alapján a résztvevőktől ez teljes elköteleződést és ottlétet igényel. A csoporttitok alapvető elvárás mindenkitől.

A csoport összerendeződése után kezdjük el a munkát.

Egy rövid beszélgetés során megbeszéljük az aktuálisan következő témahozóval miért érkezett, pontosítjuk hova szeretne eljutni, mit szeretne kezdeni az állítás eredményével. Ezután meghatározom a kezdő kép rendszerelemeit.. Ebben az esetben is fedetten dolgozunk, a képviselők nem fogják tudni kit vagy mit képviselnek , ezzel próbáljuk kizárni, hogy tudatosan besegítsenek, illetve megakadályozzuk, hogy saját gondolataikat, érzelmeiket is belevigyék az állításba.

A rendszerelemekhez tartozó képviselőket a témahozó választja ki, akik megkeresik a helyüket a térben. A kialakult kezdőképpel indítjuk a munkát, majd a képviselők érzékelését meghallgatva alakítom tovább az állítást. Kizárólag testi érzetekkel, érzésekkel és a képviselők egymáshoz való viszonyulásával dolgozunk. A szereplőket én, mint állításvezető mozgatom vagy cserélem a megbízás leghatékonyabb megoldása érdekében. A kialakult képeket mindig tudatosítom, elmagyarázom az összefüggéseket, elmondom hol van az elcsúszás és igyekszem kialakítani az ideális állapotot. Az állítással csak addig megyünk el amíg a tudatod és lelked engedi.

Az általános szabály, hogy családállításra csak 18 éven felüli személy mehet, viszont én csak 21 éven felül fogadok klienst.

A családállítás nem terápia! Önismeret és közérzetjavító tevékenységnek minősül, nem helyettesíti az orvosi kezeléseket.